You are currently viewing Właśnie odkryłeś, że jesteś Żydem – 3 rzeczy, które powinieneś rozważyć

Właśnie odkryłeś, że jesteś Żydem – 3 rzeczy, które powinieneś rozważyć

W wyniku nieoczekiwanego splotu wydarzeń w twoim życiu właśnie dowiedziałeś się, że jesteś Żydem. Być może zdajesz sobie sprawę, lub też nie jesteś tego świadomy, że w XXI wieku stało się to dość powszechne. Z kilku powodów więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej odkrywa swoje utracone żydowskie dziedzictwo:

 • Trzy pokolenia po Holokauście wielu ocalałych ujawnia tajemnice, o których nigdy nie mówiły swoim dzieciom i wnukom, a tożsamość żydowska wreszcie wychodzi z ukrycia.
 • Dzięki Internetowi osoby, które zostały adoptowane, umieszczone w pieczy zastępczej lub w inny sposób oddzielone od swoich biologicznych rodziców, mają więcej dostępnych zasobów do śledzenia swojego drzewa genealogicznego.
 • Dzięki testom DNA ludzie mogą uzyskać teraz informacje o brakujących elementach ich pochodzenia, które w przeciwnym razie zostałyby utracone na zawsze.

Bez względu na to, jaka jest twoja osobista historia, masz teraz nowy aspekt swojej tożsamości, z którym musisz się zmierzyć, co jest bardzo odpowiednie, ponieważ słowo Izrael oznacza dosłownie „siłować się z Bogiem”. Zapraszamy do walki!

Oto 3 rzeczy do rozważenia, gdy zmagasz się z tym, co to znaczy mieć żydowskie pochodzenie:

1. Kto to jest Żyd?

Definicja Żyda jest mocno kwestionowana w samej społeczności żydowskiej i nadal ewoluuje przez tysiąclecia.

W Pismach Hebrajskich dzieci Izraela (naród żydowski) są potomkami Abrahama, Izaaka, Jakuba i dwunastu synów Jakuba, którzy stali się znani jako plemiona Izraela. Tożsamość plemienna była przekazywana dziecku przez ojca.

Dzisiaj, z różnych powodów, Judaizm Rabiniczny jest matrylinearny. Każde dziecko Żydówki jest automatycznie uznawane za Żyda przez religijną społeczność żydowską. Rząd izraelski również potwierdził tę definicję.

Powszechnie akceptowane w społeczności żydowskiej podejście do osób o żydowskim pochodzeniu, ale z nieżydowskiej matki, jest takie, że są oni „nasieniem Izraela”. Nasienie Izraela to termin w prawie żydowskim (zwany halakhah) odnoszący się do każdego, kto ma nieżydowską matkę, ale żydowskiego ojca lub jednego żydowskiego dziadka, który nie jest w linii prostej od babci do matki. Miliony Żydów wyemigrowały do Izraela na mocy „Prawa powrotu”, które przyznaje obywatelstwo izraelskie potomkom Żydów, nasieniu Izraela.

2. Bycie Żydem to więcej niż dziedzictwo; to doświadczenie.

Bez względu na to, jakie jest źródło twojego żydowskiego pochodzenia, masz niezaprzeczalne prawo do uznawania go częścią tego, kim jesteś. Ale kiedy ktoś mówi: „Jestem Żydem”, często ma na myśli znacznie więcej niż tylko pochodzenie; ma on na myśli doświadczenie, przez jakie przeszedł, będąc częścią wyjątkowego i często marginalizowanego narodu.

Jeśli niedawno odkryłeś, że masz żydowskie pochodzenie i chcesz odkryć, co to oznacza, poświęć czas i celowo zaangażuj się w doświadczenie Żydostwa. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć:

 • Czytaj: Najbardziej wpływowa księga wszechczasów, Biblia, została napisana przez Żydów. Jeśli już ją przeczytałeś, świetnym miejscem do kontynuacji jest lista książek do przeczytania. W Internecie można znaleźć wiele wykazów książek żydowskich, a także publikacji drukowanych i cyfrowych.
 • Spotykaj: Zrób wszystko, aby skontaktować się z innymi Żydami. Zapytaj ich, jaki rodzaj klasycznych żydowskich doświadczeń poleciliby ci, oraz zapytaj ich, co dla ich własnego życia oznacza bycie Żydem.
 • Zwiedzaj: Muzea i miejsca pamięci Holokaustu można znaleźć w 33 różnych krajach. Nawet jeśli byłeś w jednym z nich wcześniej, możesz spojrzeć na nie teraz z innej perspektywy, gdy masz bardziej osobisty związek z narodem żydowskim.

3. Odkryj na nowo Żydowskiego Jezusa

Jak na ironię, niestety, większość Żydów i nie-Żydów nigdy tak naprawdę nie zauważała Jeszuy (Jezusa), największego Żyda, jaki kiedykolwiek żył. Wielu Żydów skreśla go po prostu jako „Boga pogan”. Jeśli wychowałeś się w nieżydowskiej społeczności, a twoje wychowanie obejmowało chodzenie do kościoła, to istnieje duża szansa, że jedyny Jezus, jakiego kiedykolwiek spotkałeś, to Jezus bardzo odsunięty od swojego żydowskiego dziedzictwa i misji.

Jezus, jako mężczyzna, urodził się z żydowskiej kobiety, Miriam (Marii), w żydowskim mieście Betlejem. Przez całe swoje życie przestrzegał żydowskiego prawa i żydowskich tradycji, aktualnych dla jego czasów. Jako nauczyciel zebrał wielu Żydów z różnych środowisk w starożytnym Izraelu i wybrał dwanaście osób na swoich specjalnych posłańców lub „apostołów”, z których wszyscy byli Żydami. A co z jego misją?

To też było wyraźnie żydowskie. Twierdził, że jest żydowskim Mesjaszem, obiecanym nam w Pismach Hebrajskich, w Starym Testamencie. Jeden bardzo znaczący mesjański fragment z księgi proroka Izajasza zapowiedział, że Mesjasz umrze jako zapłata za grzechy swego ludu, powstanie z martwych i przywróci nas do właściwej relacji z Bogiem Abrahama Izaaka i Jakuba. Siedemset lat przed tym, jak Jezus chodził po ziemi, prorok Izajasz napisał:

Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony.

Ci z nas, którzy są żydowskimi wyznawcami Jeszuy, wierzą, że najbardziej żydowską rzeczą, jaką możemy zrobić, to uwierzyć w Jezusa, Mesjasza Izraela i Zbawiciela narodów.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co to znaczy być Żydem i co to znaczy być naśladowcą Jezusa, największego Żyda, jaki kiedykolwiek żył? Skontaktuj się z nami. Chętnie opowiemy Ci więcej.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Wojtek

  Ok … czyli generalnie tak : Moj prapradziadek byl niemcem a praprababka zydowka(XIXwiek jakos tak polowa ) , ich syn moj pradziadek(oficjalnie niemiec) ozenil sie z polka moja prababka (XIX wiek), z kolei ich corka moja babcia wyszla za spolonizowanego niemca mojego dziadka (poczatek XXwieku). moja matka z tego zwiazku wyszla za 100% polaka mojego ojca . (prl lata 50 ) no to kurcze czy ja jestem bardziej niemiecki czy zydowski ? 😀

 2. Anna

  Kto zachęca Żyda do przyjęcia innej religii niż judaizm, który przez stulecia kształtował tożsamość mojego narodu, działa na niekorzyść Żydów. Jeśli ktoś z prowadzących tę stronę jest Żydem, proszę: nie działaj na szkodę wlasnego narodu i własnej tożsamości. Jeśli tak się stało, że jesteś chrześcijaninem, ok, masz prawo, możesz być dobrym człowiekiem, a to najważniejsze, choć zawsze jest mi z tego powodu smutno. Ale nie podcinaj jednego z najważniejszych filarów, jakim jest dla Żyda (dla mnie zawsze wielką literą), judaizm, także dla Żydów zasadniczo niereligijnych.
  Jeśli Żydem nie jesteś, zostaw Żydów w spokoju. Fascynuje Cię Żydostwo, czytaj wspaniałą literaturę, dbaj o upamiętnienia zagłady, cmentarze, ale proszę, zostaw Żydów w spokoju. Chyba, że masz złą wolę.

Dodaj komentarz